Merikasarmi, PL 176, 00023 Valtioneuvosto
puh: 0295 350 000
Kaikki yhteystiedot | Saapumisohjeet

Ulkoasiainministeriössä toimineet ulkoasiainministerit ja muut ministerit

Ulkoasiainministerit

Stenroth, Otto Eliel27.05.18 - 27.11.18
Enckell, Carl Johan Alexis27.11.18 - 28.04.19
Holsti, Eino Rudolf Woldemar28.04.19 - 20.05.22
Enckell, Carl Johan Alexis20.05.22 - 14.11.22
Vennola, Juho Heikki14.11.22 - 18.01.24
Enckell, Carl Johan Alexis18.01.24 - 31.05.24
Procopé, Hjalmar Johan Fredrik31.05.24 - 31.03.25
Idman, Karl Gustaf31.03.25 - 31.12.25
Setälä, Emil Nestor31.12.25 - 13.12.26
Voionmaa, Kaarle Väinö13.12.26 - 17.12.27
Procopé, Hjalmar Johan Frederik17.12.27 - 21.03.31
Yrjö-Koskinen, Aarno Armas Sakari21.03.31 - 15.12.32
Hackzell, Anders Verner15.12.32 - 07.10.36
Holsti, Eino Rudolf Woldemar07.10.36 - 12.12.38
Erkko, Juho Eljas12.12.38 - 01.12.39
Tanner, Väinö Alfred01.12.39 - 27.03.40
Witting, Rolf Johan27.03.40 - 05.03.43
Ramsay, Carl Henrik Wolter05.03.43 - 08.08.44
Enckell, Carl Johan Alexis08.08.44 - 17.03.50
Gartz, Åke Henrik17.03.50 - 20.09.51
Tuomioja, Sakari Severi20.09.51 - 26.11.52
Kekkonen, Urho Kaleva26.11.52 - 09.07.53
Törngren, Ralf Johan Gustaf09.07.53 - 05.05.54
Kekkonen, Urho Kaleva05.05.54 - 20.10.54
Virolainen, Johannes20.10.54 - 03.03.56
Törngren, Ralf Johan Gustaf03.03.56 - 27.05.57
Virolainen, Johannes27.05.57 - 29.11.57
Hynninen, Paavo Juho29.11.57 - 29.08.58
Virolainen, Johannes29.08.58 - 04.12.58
Fagerholm, Karl-August04.12.58 - 13.01.59
Törngren, Ralf Johan Gustaf13.01.59 - 16.05.61
Karjalainen, Ahti Kalle Samuli16.05.61 - 14.04.62
Merikoski, Veli Kaarlo14.04.62 - 18.12.63
Hallama, Eino Jaakko Untamo18.12.63 - 12.09.64
Karjalainen, Ahti Kalle Samuli12.09.64 - 14.05.70
Leskinen, Väinö Olavi14.05.70 - 29.10.71
Mattila, Olavi Johannes29.10.71 - 23.02.72
Sorsa, Taisto Kalevi23.02.72 - 04.09.72
Karjalainen, Ahti Kalle Samuli04.09.72 - 13.06.75
Mattila, Olavi Johannes13.06.75 - 30.11.75
Sorsa, Taisto Kalevi30.11.75 - 29.09.76
Korhonen, Keijo Tero29.09.76 - 15.05.77
Väyrynen, Paavo Matti15.05.77 - 26.05.79
Väyrynen, Paavo Matti26.05.79 - 19.02.82
Stenbäck, Pär Olav Mikael19.02.82 - 06.05.83
Väyrynen, Paavo Matti06.05.83 - 30.04.87
Sorsa, Taisto Kalevi30.04.87 - 01.02.89
Paasio, Pertti Kullervo01.02.89 - 26.04.91
Väyrynen, Paavo Matti26.04.91 - 05.05.93
Haavisto, Heikki Johannes05.05.93 - 03.02.95
Rantanen, Paavo Ilmari03.02.95 - 13.04.95
Halonen, Tarja Kaarina13.04.95 -25.2.2000
Tuomioja, Erkki Sakari25.2.2000-17.4.2003
Tuomioja, Erkki Sakari17.4.2003-24.6.2003
Tuomioja, Erkki Sakari24.6.2003-19.4.2007
Kanerva, Ilkka Armas Mikael19.4.2007-04.04.2008
Stubb, Alexander04.04.2008-22.06.2011
Tuomioja, Erkki Sakari22.06.2011-

Muut ulkoasiainministeriössä toimineet ministerit

Ehrnrooth, Leo Reinhold11.03.19 - 19.06.19
Witting, Rolf Johan30.12.33 - 28.02.36
Ramsay, Carl Henrik Wolter14.11.41 - 05.03.43
Martola, Ilmari Armas-Eino21.09.44 - 17.11.44
Svento, Reinhold Konstantin17.11.44 - 30.04.48
Gartz, Åke Henrik17.04.45 - 26.03.46
Takki, Uuno Kristian27.03.46 - 17.03.50
Tuomioja, Sakari Severi17.03.50 - 17.01.51
Törngren, Ralf Johan Gustaf29.11.52 - 09.07.53
Aura, Teuvo Ensio17.11.53 - 05.05.54
Karjalainen, Ahti Kalle Samuli13.01.59 - 16.05.61
Mattila, Olavi Johannes01.11.63 - 12.09.64
Mattila, Olavi Johannes16.09.70 - 29.10.71
Rossi, Taru Reino Kai29.10.71 - 23.02.72
Linnamo, Jussi23.02.72 - 05.05.73
Laine, Jermu Tapani05.05.73 - 13.06.75
Rytkönen, Arvo23.06.75 - 30.11.75
Lehto, Sakari Tapani12.12.75 - 29.09.76
Aminoff, Albrecht Carl Göran29.09.76 - 15.05.77
Rekola, Esko Johannes26.05.79 - 19.02.82
Rekola, Esko Johannes19.02.82 - 31.12.82
Berner, Aarne Morten31.12.82 - 06.05.83
Laine, Jermu Tapani06.05.83 - 30.04.87
Suominen, Ilkka Olavi30.04.87 - 26.04.91
Salolainen, Pertti Edvard30.04.87 - 26.04.91
Salolainen, Pertti Edvard26.04.91 - 13.04.95
Kankaanniemi, Toimi Olavi26.04.91 - 28.06.94
Kääriäinen, Seppo Arimo01.08.93 - 13.04.95
Haavisto, Pekka Olavi13.04.95 -15.4.99
Norrback, Johan Ole13.04.95 -15.4.99
Hassi, Satu15.4.99-30.5.2002
Sasi, Kimmo15.4.99-4.1.2002
Enestam, Jan-Erik15.4.1999-17.4.2003
Enestam, Jan-Erik17.4.2003-24.6.2003
Enestam, Jan-Erik24.6.2003-31.12.2006
Vilén, Jari4.1.2002-17.4.2003
Siimes, Suvi-Anne 31.5.2002-17.4.2003
Lehtomäki, Paula17.4.2003-2.9.2005
3.3.2006-19.4.2007
Kiviniemi, Mari2.9.2005-3.3.2006
Wallin, Stefan1.1.2007-19.4.2007
Väyrynen, Paavo19.4.2007-22.06.2011
Vapaavuori, Jan1.6.2007-22.06.2011
Hautala, Heidi22.06.2011-
Stubb, Alexander22.06.2011-

 

Tämä dokumentti

Tämän sivun sisällöstä vastaa Viestintäyksikkö

Päivitetty 31.1.2013

Takaisin ylös