Merikasarmi, PL 176, 00023 Valtioneuvosto
puh: 0295 350 000
Kaikki yhteystiedot | Saapumisohjeet

Ulkoasiainministeriössä toimineet ulkoasiainministerit ja muut ministerit

Ulkoasiainministerit

Stenroth, Otto Eliel 27.05.18 - 27.11.18
Enckell, Carl Johan Alexis 27.11.18 - 28.04.19
Holsti, Eino Rudolf Woldemar 28.04.19 - 20.05.22
Enckell, Carl Johan Alexis 20.05.22 - 14.11.22
Vennola, Juho Heikki 14.11.22 - 18.01.24
Enckell, Carl Johan Alexis 18.01.24 - 31.05.24
Procopé, Hjalmar Johan Fredrik 31.05.24 - 31.03.25
Idman, Karl Gustaf 31.03.25 - 31.12.25
Setälä, Emil Nestor 31.12.25 - 13.12.26
Voionmaa, Kaarle Väinö 13.12.26 - 17.12.27
Procopé, Hjalmar Johan Frederik 17.12.27 - 21.03.31
Yrjö-Koskinen, Aarno Armas Sakari 21.03.31 - 15.12.32
Hackzell, Anders Verner 15.12.32 - 07.10.36
Holsti, Eino Rudolf Woldemar 07.10.36 - 12.12.38
Erkko, Juho Eljas 12.12.38 - 01.12.39
Tanner, Väinö Alfred 01.12.39 - 27.03.40
Witting, Rolf Johan 27.03.40 - 05.03.43
Ramsay, Carl Henrik Wolter 05.03.43 - 08.08.44
Enckell, Carl Johan Alexis 08.08.44 - 17.03.50
Gartz, Åke Henrik 17.03.50 - 20.09.51
Tuomioja, Sakari Severi 20.09.51 - 26.11.52
Kekkonen, Urho Kaleva 26.11.52 - 09.07.53
Törngren, Ralf Johan Gustaf 09.07.53 - 05.05.54
Kekkonen, Urho Kaleva 05.05.54 - 20.10.54
Virolainen, Johannes 20.10.54 - 03.03.56
Törngren, Ralf Johan Gustaf 03.03.56 - 27.05.57
Virolainen, Johannes 27.05.57 - 29.11.57
Hynninen, Paavo Juho 29.11.57 - 29.08.58
Virolainen, Johannes 29.08.58 - 04.12.58
Fagerholm, Karl-August 04.12.58 - 13.01.59
Törngren, Ralf Johan Gustaf 13.01.59 - 16.05.61
Karjalainen, Ahti Kalle Samuli 16.05.61 - 14.04.62
Merikoski, Veli Kaarlo 14.04.62 - 18.12.63
Hallama, Eino Jaakko Untamo 18.12.63 - 12.09.64
Karjalainen, Ahti Kalle Samuli 12.09.64 - 14.05.70
Leskinen, Väinö Olavi 14.05.70 - 29.10.71
Mattila, Olavi Johannes 29.10.71 - 23.02.72
Sorsa, Taisto Kalevi 23.02.72 - 04.09.72
Karjalainen, Ahti Kalle Samuli 04.09.72 - 13.06.75
Mattila, Olavi Johannes 13.06.75 - 30.11.75
Sorsa, Taisto Kalevi 30.11.75 - 29.09.76
Korhonen, Keijo Tero 29.09.76 - 15.05.77
Väyrynen, Paavo Matti 15.05.77 - 26.05.79
Väyrynen, Paavo Matti 26.05.79 - 19.02.82
Stenbäck, Pär Olav Mikael 19.02.82 - 06.05.83
Väyrynen, Paavo Matti 06.05.83 - 30.04.87
Sorsa, Taisto Kalevi 30.04.87 - 01.02.89
Paasio, Pertti Kullervo 01.02.89 - 26.04.91
Väyrynen, Paavo Matti 26.04.91 - 05.05.93
Haavisto, Heikki Johannes 05.05.93 - 03.02.95
Rantanen, Paavo Ilmari 03.02.95 - 13.04.95
Halonen, Tarja Kaarina 13.04.95 -25.2.2000
Tuomioja, Erkki Sakari 25.2.2000-17.4.2003
Tuomioja, Erkki Sakari 17.4.2003-24.6.2003
Tuomioja, Erkki Sakari 24.6.2003-19.4.2007
Kanerva, Ilkka Armas Mikael 19.4.2007-04.04.2008
Stubb, Alexander 04.04.2008-22.06.2011
Tuomioja, Erkki Sakari 22.06.2011–29.5.2015
Soini, Timo 29.5.2015–

Muut ulkoasiainministeriössä toimineet ministerit

Ehrnrooth, Leo Reinhold 11.03.19 - 19.06.19
Witting, Rolf Johan 30.12.33 - 28.02.36
Ramsay, Carl Henrik Wolter 14.11.41 - 05.03.43
Martola, Ilmari Armas-Eino 21.09.44 - 17.11.44
Svento, Reinhold Konstantin 17.11.44 - 30.04.48
Gartz, Åke Henrik 17.04.45 - 26.03.46
Takki, Uuno Kristian 27.03.46 - 17.03.50
Tuomioja, Sakari Severi 17.03.50 - 17.01.51
Törngren, Ralf Johan Gustaf 29.11.52 - 09.07.53
Aura, Teuvo Ensio 17.11.53 - 05.05.54
Karjalainen, Ahti Kalle Samuli 13.01.59 - 16.05.61
Mattila, Olavi Johannes 01.11.63 - 12.09.64
Mattila, Olavi Johannes 16.09.70 - 29.10.71
Rossi, Taru Reino Kai 29.10.71 - 23.02.72
Linnamo, Jussi 23.02.72 - 05.05.73
Laine, Jermu Tapani 05.05.73 - 13.06.75
Rytkönen, Arvo 23.06.75 - 30.11.75
Lehto, Sakari Tapani 12.12.75 - 29.09.76
Aminoff, Albrecht Carl Göran 29.09.76 - 15.05.77
Rekola, Esko Johannes 26.05.79 - 19.02.82
Rekola, Esko Johannes 19.02.82 - 31.12.82
Berner, Aarne Morten 31.12.82 - 06.05.83
Laine, Jermu Tapani 06.05.83 - 30.04.87
Suominen, Ilkka Olavi 30.04.87 - 26.04.91
Salolainen, Pertti Edvard 30.04.87 - 26.04.91
Salolainen, Pertti Edvard 26.04.91 - 13.04.95
Kankaanniemi, Toimi Olavi 26.04.91 - 28.06.94
Kääriäinen, Seppo Arimo 01.08.93 - 13.04.95
Haavisto, Pekka Olavi 13.04.95 -15.4.99
Norrback, Johan Ole 13.04.95 -15.4.99
Hassi, Satu 15.4.99-30.5.2002
Sasi, Kimmo 15.4.99-4.1.2002
Enestam, Jan-Erik 15.4.1999-17.4.2003
Enestam, Jan-Erik 17.4.2003-24.6.2003
Enestam, Jan-Erik 24.6.2003-31.12.2006
Vilén, Jari 4.1.2002-17.4.2003
Siimes, Suvi-Anne  31.5.2002-17.4.2003
Lehtomäki, Paula 17.4.2003-2.9.2005
3.3.2006-19.4.2007
Kiviniemi, Mari 2.9.2005-3.3.2006
Wallin, Stefan 1.1.2007-19.4.2007
Väyrynen, Paavo 19.4.2007-22.06.2011
Vapaavuori, Jan 1.6.2007-22.06.2011
Hautala, Heidi 22.06.2011-
Stubb, Alexander 22.06.2011-

Tämä dokumentti

Päivitetty 14.10.2015

Takaisin ylös